Kiedy należy skorzystać z usług geodety?

Kiedy należy skorzystać z usług geodety?

Geodeta jest specjalistą, od którego pracy zależy możliwość realizacji inwestycji budowlanej. Geodeta przygotowuje, a także czuwa nad pewnymi aspektami inwestycji. Wśród nich wyróżnić można wytyczenie granic, wskazanie miejsca osadzenia budynku, wytyczenie ogrodzenia oraz wiele innych.

Kontrola granic działki

Geodeta jest niezbędny do tego, aby precyzyjnie wyznaczyć i skontrolować granice działki. Kupno działki to proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Właśnie dlatego geodetę należy zatrudnić jeszcze przed finalizacją transakcji. Po co? Przede wszystkim po to, żeby sprawdził on przebieg granic, a także przebieg ogrodzenia. Dodatkowo, doświadczenie geodety pozwoli przewidzieć pewne rzeczy, o których większość ludzi nie myśli. Usadowienie budynku w dole powoduje, że budynek może być zalewany lub też może w nim występować duża wilgotność.

Projekt oraz wytyczenie budynku

Bardzo ważnym zadaniem dla geodety jest adaptacja gotowego projektu. Osadzenie budynku oraz wytyczenie jego granic, dodatkowo niezbędne jest przygotowanie mapy do celów projektowych. Takie rozwiązanie pozwoli architektowi, który adoptuje budynek, już na precyzyjną jego adaptacje do wyznaczonych granic działki. Tym samym, geodeta pozwoli wytyczyć granice działki oraz konkretnie wskaże miejsce osadzenia budynku.

Kolejnym elementem, przy którym geodeta musi się wykazać jest przebieg przyłączy. Adaptacja działki opiera się na przebiegu przyłączy:

  • energii elektrycznej, w tym jest to przebieg kabli zarówno tych wiszących, jak i tych zakopanych,
  • gazu, czyli przebiegu rur gazowych,
  • kanalizacji oraz przyłączeń sanitarnych.

 

Samo wytyczenie budynku jest niezbędne do uzyskania pozwoleń na budowę oraz do rozpoczęcia budowy. Sam plan zagospodarowania działki jest tutaj istotny i to na nim będzie się opierał geodeta.

Kontrola wykonawcza

Praca geodety opiera się nie tylko na wytyczeniu granic oraz adaptacji działki. Bardzo ważna jest również kontrola powykonawcza, czyli tak zwana inwentaryzacja po wykonaniu inwestycji. Geodeta sprawdza wówczas, jak zostały wykonane prace budowlane i czy są one zgodne z jego wytycznymi w zakresie zagospodarowania przestrzeni. Jeżeli całość jest zgodna, czyli zgadza się adaptacja działki oraz osadzenie budynku, wówczas geodeta wykonuje ostatni wpis do dziennika budowy.

Write a Reply or Comment