Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?

Budowa domu to ogromna i kosztowna inwestycja wymagająca czasu, poświęcenia, pieniędzy i wiedzy. Do takiej inwestycji należy się odpowiednio przygotować. Jednym z kluczowych i jednocześnie najważniejszych elementów budowy domu jest wybór i wdrożenie projektu domu. Należy w tym zakresie omówić każdą kwestię, od samego wyglądu, poprzez rozstaw pomieszczeń, rodzaj materiałów, dach, jak również funkcjonalności budynku.

Gotowe projekty domów

Budowa domu zawsze wiąże się z przedłożeniem projektu budynku, zarówno w zakresie pozwolenia na budowę, jak i pozwoleniem w zakresie wykonawczym. Projekt budynku może zostać wykonany od podstaw, lub też można wybrać i dostosować gotowy projekt domu. Obecnie na rynku dostępnych jest tysiące takich gotowych projektów. Wybór gotowego projektu domu powinien być odpowiednio przemyślany.

Przede wszystkim należy sprawdzić możliwość naniesienia zmian i poprawek. Dom z gotowego projektu powinien być przede wszystkim funkcjonalny, tutaj należy przemyśleć rozstaw i ilość pomieszczeń.

Projekty na zamówienie

Niezaprzeczalnie droższą i jednocześnie znacznie bardziej wymagającą inwestycją są projekty domów na zamówienie. Taki projekt można jednak bardzo precyzyjnie dostosować do:

  • wymagań odnośnie wyglądu budynku,
  • wymagań odnośnie funkcjonalności samego budynku,
  • wielkości i kształtu działki, co jest niezwykle ważne, ponieważ często gotowe projekty trudno jest dopasować do kształtu samej działki.

 

Projekt na zamówienie jest kosztowny, praca architekta, specyfikacja budowlana, a także konieczność kontroli projektu sprawiają, iż projekt indywidualny znacznie podwyższa koszt inwestycji.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Bardzo ważnym elementem przy wyborze projektu domu jest dostosowanie projektu do konkretnej działki. W tym celu niezbędna jest dociekliwa analiza warunków zabudowy oraz planu miejscowego. Odpowiednie zwymiarowanie działki, rozrysowanie brył, a także odpowiednio dopasowanie do jej kształtu, pozwalają uzyskać więcej przestrzeni użytkowej, na przykład na ogródek. Analiza wymiarów działki i usytuowania domu jest istotna przy wyborze projektu domu.

Po przeprowadzeniu takiej analizy, należy również zastanowić się, czy przypadkiem nie lepiej jest zrezygnować z metrażu wnętrza na koszt większego ogródka lub też odwrotnie.

Konkretne i sprecyzowane wymagania

Nic nie jest tak bardzo istotne, jak konkretne i sprecyzowane wymagania odnośnie domu przy wyborze projektu domu. Należy uwzględnić:

  • ilość niezbędnych pomieszczeń,
  • metraż,
  • ilość kondygnacji,
  • podpiwniczenie lub też jego brak,
  • minimalną wielkość jednego pomieszczenia.

 

Prawidłowa i konkretna analiza wymagań, przełożona na analizę i wybór projektu z pewnością da doskonałe wyniki. Tym bardziej, że projekt domu będzie spełniał większość tych założeń.

 

Write a Reply or Comment