Domy z drewna – za i przeciw
Choć budownictwo z drewna, w tym domy mieszkalne z drewna, jeszcze nie tak dawno były głównie domeną górskich miejscowości oraz górskich budowniczych, to dziś tak zwana kanadyjska technologia budownictwa stała się popularna również w większych miastach. Domy z drewna budowane są według podobnego do siebie schematu, gdzie twarde, liściaste drewno stanowi o sile i szkielecie budynku, reszta natomiast wykańczana jest drewnem iglastym lub też wyrobami drewnianymi.
Koszty i czas budowy domu drewnianego
Najważniejszym czynnikiem, który bezsprzecznie przemawia na korzyść konstrukcji drewnianych jest czas realizacji takiej inwestycji. Domy drewniane buduje się nawet o 80% szybciej niż domy betonowe. Wynika to nie tylko z faktu, że same stropy, konstrukcja czy też budowa w przypadku drewna może być szybciej wykonana, ale przede wszystkim z faktu, ze drewniane domy można częściowo prefabrykować, co w przypadku dużych, betonowych konstrukcji jest niemożliwe. Jedyną prefabrykacją tak naprawdę, którą sporadycznie wykonuje się w konstrukcjach betonowych, jest prefabrykacja stropów.
Czas budowy domu drewnianego to około 2-3 miesięcy, tymczasem dom betonowy to nawet 12 miesięcy budowy. Konieczność oczekiwania na wiązanie betonu, uzbrojenie, dodatkowe starzenie się fundamentów i zupełnie inne przygotowanie placu budowy, niejako determinują wydłużenie terminu i tym samym wyższe koszty. Czas jest więc niewątpliwą zaletą domów drewnianych i ma niebagatelny wpływ na rosnącą popularność tych właśnie konstrukcji.
Za domami drewnianymi przemawiają więc koszty, które w tym przypadku są zdecydowanie niższe. Nie chodzi zatem o sam czas budowy, ale również o koszty materiałów, zdecydowanie szybsze wykonanie konstrukcji oraz możliwości prefabrykacji. Szacuje się, że drewniana konstrukcja pozwala zaoszczędzić nawet do 40% środków w stosunku do konstrukcji betonowej. Cena jest dla wielu osób wyznacznikiem i głównym argumentem i tutaj znowu domy drewniane mają ogromną przewagę nad betonowymi.
Zalety domów drewnianych – sucha i ciepła zabudowa
Drewniana konstrukcja budynków oparta o drewno ma liczne zalety. Jest to przede wszystkim bardzo szczelna i tym samym ciepła zabudowa. Stosowana jest ona w Kanadzie oraz w krajach, gdzie bardzo niskie temperatury zimą wymagają dobrej izolacji. Sucha zabudowa wynika z faktu, że drewno jest dosyć dobrym izolatorem. Zimna konstrukcja betonu powoduje, że wewnątrz słabo wentylowanych budynków często powstają grzyby. Wewnątrz budynku drewnianego raczej się to nie zdarza.
Wady domów drewnianych – trwałość, konserwacja i renowacja
Niestety, drewniane konstrukcje posiadają również sporo wad. Jedną z nich jest trwałość. O ile stropy betonowe, konstrukcje stalowo-betonowe mogą wytrzymać nawet kilkaset lat, o tyle drewno wymaga częstej renowacji, przeglądów oraz konserwacji. Zasadniczo przyjmuje się, że pełna wytrzymałość takiego stropu drewnianego wynosi około 50 lat, co w przypadku stropu betonowego, zbrojonego stalą wynosi około 120 lat.
Renowacja drewna wymagana jest szczególnie w miejscach mocno narażonych na działanie warunków atmosferycznych oraz zmiennych temperatur. W tym przypadku beton jest zdecydowanie bardziej odporny na szkodliwy wpływ atmosfery, deszczu, wiatru oraz różnic temperatur.
Trwałość, konieczność renowacji i regularnej konserwacji drewna należy do wad tego budulca. W przypadku betonu renowacja i konserwacja nie są wymagane. Drewno natomiast wymaga regularnych przeglądów, a także renowacji, co sprawia, że jest bardziej problematycznym budulcem.
Drewniane domy, pomimo tego, że nie są pozbawione wad, są prawdopodobnie przyszłością budownictwa domowego. Tańsze, szybsze w wykonaniu, trwałe, suche i ciepłe. Ich wadą jest na pewno konieczność renowacji i konserwacji, co jednak przy kosztach o 40% niższych niż w przypadku betonowych konstrukcji, na pewno jest minusem do zaakceptowania.