10 Najczęściej popełnianych błędów przy budowie domu

10 Najczęściej popełnianych błędów przy budowie domu

Budowa domu od podstaw to niemałe wyzwanie. Pomimo tego, że dziś do naszej dyspozycji są fachowcy i specjaliści, którzy są w stanie zająć się taką budową za nas, to jednak powinniśmy posiąść przynajmniej podstawową wiedzę z tego zakresu. Wiedzę, która pozwoli na to, aby nie zostać oszukanym, okradzionym i która sprawi, że koszty budowy naszego domu nie wzrosną.

Mądry człowiek uczy się nie na swoich błędach, lecz na błędach innych. Warto więc wiedzieć, jakie są podstawowe problemy i błędy, które popełnia się przy budowie domu.

1. Niewłaściwe zabezpieczenie terenu

Pierwszym błędem, jaki jest bardzo często popełniany przy budowie domu to niewłaściwe przygotowanie i zabezpieczenie terenu. Prace ziemne powinny być szczegółowo kontrolowane, a ponadto powinny zostać odpowiednio wcześniej wykonane tak, aby po pracach ziemnych gleba pod fundament miała jeszcze czas na prawidłowe ułożenie się. Jest to z reguły pierwszy, ale często bardzo kosztowny błąd, który zostaje popełniony przy budowie domu.

2. Niewłaściwe wykonanie fundamentów

Drugi błąd popełniany jest przy wykonaniu prawidłowych fundamentów. Wykonywanie fundamentów zbyt szybko lub też nieprawidłowy projekt fundamentu, a także zastosowanie niewłaściwego betonu powoduje, że fundament szybko pęka, a co za tym idzie pęka również podłoga w domu. Naprawa takiego błędu jest często niemożliwa.

3. Niewłaściwe zbrojenie fundamentów i podłogi

Trzeci, bardzo popularny błąd to niewłaściwe zbrojenie fundamentów oraz podłogi. Niestety, błędy te są powszechnie popełniane świadomie, gdyż gorsze zbrojenie lub jego brak, to zdecydowanie mniejsze koszty budowy domu.

4. Słabej jakości izolacja termiczna oraz izolacja przeciw wilgoci

Czwartym błędem jest niewłaściwa i niestaranna izolacja przeciwwilgociowa oraz termiczna. Niewłaściwa izolacja przeciwwilgociowa zarówno w przypadku dachu, jak i ścian czy też fundamentów skutkuje bardzo poważnymi problemami z wilgocią wewnątrz budynku oraz zagrzybieniem ścian. W przypadku niewłaściwej izolacji termicznej koszty utrzymania budynku wzrastają kilkukrotnie.

5. Słabej jakości izolacja dachu

Piąty, bardzo poważny i trudny do naprawienia błąd to niewłaściwa izolacja dachu oraz werandy, balkonu czy też tarasu. Niestety, błąd ten jest praktycznie nie do naprawienia bez ściągania papy, dachówki czy blachy dachowej. Izolacja dachu musi być przeprowadzona bardzo starannie, gdyż jest to miejsce przez które ucieka największa ilość ciepła.

6. Słaba koordynacja prac budowlanych

Szósty błąd to niestety błąd często niezależny od inwestora. Jest nim niewłaściwe poprowadzenie i koordynowanie prac budowlanych. Niestety, ale ten błąd może skutkować poważnymi konsekwencjami. Wykonanie pewnych czynności budowlanych przed innymi może skutkować problemami w przyszłości. Najczęściej jest to efekt nadmiernego pośpiechu.

7. Nienależyta kontrola jakości przy budowie

Siódmy błąd jest związany najczęściej z brakiem kontroli nad jakością wykonania. Pamiętajmy, iż przy każdej budowie, nawet niewielkiego domku, mamy obowiązek kontrolować swoją inwestycję. Możemy to robić poprzez niezależną firmę, która sprawdzi i przeprowadzi audyt wykonawczy firmy, która prowadzi prace budowlane. Brak kontroli skutkuje nieprawidłowym wykonaniem poziomów oraz pionów. To podnosi znacząco koszt, bowiem nierówności i odchyłki trzeba wyrównać. Dodatkowo, częstym błędem jest nie wykonywanie pewnych elementów budowlanych i konstrukcyjnych zgodnie z przedstawionym projektem.

8. Oszczędność na materiałach budowlanych oraz zmianach projektowych

Ósmy, jakże poważny i jak bardzo popularny błąd to nadmierna oszczędność na materiałach budowlanych i wykończeniowych. Niestety, błąd ten popełniany jest notorycznie. O ile w przypadku takich elementów jak parapety czy też panele koszty nie są duże, tak w przypadku na przykład tynków, wylewek czy też rur lub elementów konstrukcyjnych koszty mogą być wręcz ogromne.

9. Samodzielne zmiany projektowe

Dziewiątym błędem jest samodzielne dokonywanie zmian projektowych. Wszystkie obliczenia projektantów oraz osób związanych z działaniem tego typu konstrukcji muszą zostać zachowane w rzeczywistości. Na przykład zmiana ułożenia schodów, czy też zmiana podparcia danej konstrukcji może zakończyć się tragicznie, bowiem katastrofą budowlaną.

10. Pośpiech i nadmierna oszczędność przy wyborze wykonawców

Dziesiątym błędem jest nadmierna oszczędność przy wyborze firmy wykonawczej oraz zbyt duży pośpiech. Owszem, chęć wprowadzenia się do nowiutkiego i czystego domu, a także możliwość skorzystania z wygód przestronnej działki na pewno jest ciekawą opcją. Ale mniej ciekawa staje się w momencie, gdy po kilku latach od budowy domu, nagle ściany nośne zaczynają pękać, stropy uginać się, a dach przeciekać.

 

Powyższe błędy najczęściej popełniane są przy budowie domów jednorodzinnych. Brak nadzoru, nadmierny pośpiech i nadmierna oszczędność często kończą się źle, bo koniecznością sporego doinwestowania w niezbędne naprawy.